Нацiональна академiя медичних наук України
Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини»


ISSN 2313-4607 (Online)
ISSN 2304-8336 (Print)

ПРОБЛЕМИ РАДІАЦІЙНОЇ МЕДИЦИНИ ТА РАДІОБІОЛОГІЇ

  
 

   

О. В. Камінський, О. В. Копилова, Д. Є. Афанасьєв, І. Г. Чикалова, І. М. Муравйова,
Н. С. Домбровська, О. П. Ліщенко, Л. О. Цвєт

Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії
медичних наук України», вул. Юрія Іллєнка, 53, м. Київ, 04050, Україна

ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ НЕРЕНАЛЬНОГО НОРМОКАЛЬЦІЄМІЧНОГО ГІПЕРПАРАТИРЕОЗУ У ОСІБ, ПОСТРАЖДАЛИХ ВНАСЛІДОК АВАРІЇ НА ЧАЕС

Мета: оцінити гормонально-метаболічні патологічні зміни в осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, з вторинним нормокальціємічним неренальним гіперпаратиреозом у віддаленому періоді опромінення.
Матеріали та методи. Методи дослідження: загальновизнані клінічні, антропометричні, інструментальні (ультразвукове дослідження щитоподібної (ЩЗ) та прищитоподібних залоз), лабораторні (біохімічні, гормональні), статистичні. У проспективному дослідженні у 48 осіб (група контролю 19 неопромінених осіб) та в ретроспективному дослідженні оцінені дані 2234 осіб, серед яких було 1 372 опромінених осіб дорослого віку (група контролю – 862 неопромінені особи), було оцінено клінічні наслідки дії іонізуючого випромінювання на ендокринну систему постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Результати. Встановлена висока поширеність нестачі або дефіциту вітаміну D, що виявлено ретроспективно у 81,8 % постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та у 89,5% контрольної групи. В цілому забезпеченість організму вітаміном D не залежала від дії радіаційного чинника, не відрізняючись в осіб різних груп спостереження. За даними УЗД, гіперплазія прищитоподібної залози виявлена у 629 обстежених, що становило 28,2 %. Серед постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС гіперплазію прищитоподібних залоз мали 450 осіб (32,7 %), що в 1,6 разу більше, ніж в осіб контрольної групи, в яких цей показник становив 20,7 % (р > 0,005). Гіперпаратиреоз (паратгормон > 65 нг/мл) діагностовано у 123 осіб, що становить 21,1 %, тобто практично у кожного п’ятого. Серед постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС підвищення концентрації паратгормону у сироватці крові було виявлено у 94 осіб та у 25 осіб групи порівняння. Тобто частота гіперпаратиреозу дорівнювала 23,7 % серед постраждалих, що суттєво більше, ніж в осіб групи порівняння, у яких частота гіперпаратиреозу була 13,2 % (р < 0,005). Частота виявленого нормокальціємічного неренального гіперпаратиреозу дещо відрізнялася у різні роки спостереження та зростає щороку.
Висновки. Встановлена висока поширеність нестачі або дефіциту вітаміну D у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, яка, однак, не залежала від опромінення. Частота гіперплазій/аденом прищитоподібних залоз була в 1,6 разу більша у опромінених, ніж в осіб контрольної групи. Також виявлено щорічне зростання частоти неренального нормокальціємічного гіпертиреозу, частота котрого становила 23,7 % серед постраждалих, що суттєво більше, ніж в осіб групи порівняння.
Ключові слова: аварія на ЧАЕС, опромінення, постраждалі внаслідок аварії, учасники ліквідації наслідків аварії, іонізуюче випромінювання, прищитоподібні залози, гіперплазія, гіперпаратиреоз, щитоподібна залоза.

Проблеми радіаційної медицини та радіобіології.
2023. Вип. 28. C. 316-328. doi: 10.33145/2304-8336-2023-28-316-328

повний текст




Головна | Редакційна колегiя | Для авторiв | Архів | Пошук
© 2013 Проблеми радіаційної медицини